Haber

Bakan Koca: Deprem bölgesinde salgın hastalık tespit edilmedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Maraş’ta meydana gelen ve yerle bir olan 11 ilden biri olan Antep’in İslahiye ilçesinde açıklamalarda bulundu.

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

ANTEP GENELİNDE 3 BİN 897 CAN KAYBI: Bugün Osmaniye, Nurdağı ve İslahiye’deki çalışmaları yerinde inceledik. 6 Şubat ve sonrasında peş peşe meydana gelen depremler nedeniyle İslahiye’de bin 347, Nurdağı’nda 2 bin 170 vatandaş hayatını kaybetti. Antep genelinde can kaybımız 3 bin 897’ye ulaştı. Osmaniye’de 993 canımızı kaybettik. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbimiz yakınlarına sabır ve metanet versin. Yaralılarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Savaş ve felaketler karşısında gücünü birleştirmiş, kurallara teslim olmamış büyük bir milletiz. Biliyoruz ve inanıyoruz: Bu günleri de atlatacağız. 11 ilimizde 13,5 milyon insanı şiddetiyle etkileyen deprem, aynı zamanda 70 ilimizde tüm insani duyguları harekete geçirdi. Deprem toprakta çatlaklar oluşturdu ama diğer 70 ilimizi de alıp 11 afet kentine komşu yaptı. Devletimizin bütün kurumları, büyük devletin ne anlama geldiğine tarihsel cevabı vermek için yarıştı. Bu böyle gidecek. Hadi mutlu olalım. Her yeni günün akşamında acılarımız biraz daha teselli bulacak, darlıklar yerini varoluşa bırakacak.

256 HASTANIN TEDAVİSİ DEVAM ETMEKTEDİR: Antep’te 16 devlet hastanesi, 1 üniversite hastanesi, 112 istasyon, 51 numara ve sağlık tesisimiz hizmet vermektedir. Toplam 4 sahra hastanesi kuruldu. Çadır kentlerdeki acil müdahale çadırlarının sayısı 16’dır. Antep’te il genelinde 627 aktif eczane bulunmaktadır. İshaliye’de 19, Nurdağı’nda 11 eczane hizmet verememektedir. Öncelikle sağlık çalışanı sayısı 11.400’e ulaştı. Serviste depremzede 256 hastanın tedavisi sürüyor. Cerrahi müdahale yapılan depremzede sayısı 1.994’tür. Acil başvuru sayısı 177 bin 311 oldu. Tüm birimlere yapılan başvuru sayısı 327 bin 956 oldu. Bugüne kadar 35 bin koli ilaç dağıtıldı. Uzatılmış bağışıklık kapsamında bebekler ve aşılar olağan programlarında devam ediyor. Yapılanlar gurur kaynağı olamaz. Bu bilgi, sağlık bakımına ihtiyaç duymanız açısından kendinizi tam anlamıyla huzurlu hissetmeniz gerektiğidir. 20 gün önce bir afet yaşamamıza rağmen Antep’te servislerin yatak doluluk oranı yüzde 40, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 58.

ŞEBEKE SUYU KULLANILMAMALIDIR: Bildiğiniz gibi afetzede olan illerimizde halk sağlığı açısından gerekli çalışmalar yapılıyor. Bugüne kadar 512’si sağlığa uygun, 103’ü sağlıksız olmak üzere 730 su örneği alındı. Antep’te Nurdağı ve İslahiye hariç şehir merkezindeki şebeke suyu içme suyu olarak kullanılabiliyor.

DIŞ HASTA HASTALIĞI TESPİT EDİLMEDİ: Deprem bölgesindeki insanların sağlığını tehdit edecek rastgele bir salgın günümüzde prestijiyle tespit edilmemiştir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu