Ekonomi

Brent petrol uluslararası piyasalarda düşüşte

Uluslararası piyasalarda Brent petrolün varili 82,35 dolardan işlem görüyor.

Dün 84,83 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı günü 83,12 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün kapanış tarihi olan 09:20’ye göre yüzde 0,92 düşüşle 82,35 dolar oldu. Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 78,47 dolardan alıcı buldu.

ABD dolarının faiz artırım beklentileriyle güçlenmesi ve ABD ve Çin’den gelen son ekonomik verilerin talepte canlanma beklentilerini karşılamaması fiyatların gerilemesinde etkili oldu.

ABD Merkez Bankası’nın “Bej Kitap Raporu”, ülkedeki genel ekonomik aktivitenin son haftalarda “çok az” değiştiğini, büyüme beklentilerinin ise büyük ölçüde aynı kaldığını ortaya koydu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısında değer kazanması da dolar cinsinden petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha değerli hale getirerek alımların azalmasına ve fiyatların düşmesine neden oldu.

Çin’de gayri safi yurt içi hasılanın beklentilerin üzerinde gerçekleşmesine rağmen, sanayi üretimi ve sabit kıymet yatırımlarının tahminlerin altında kalması talep görünümüne ilişkin endişeleri desteklerken fiyatları baskılıyor.

Öte yandan ABD’nin ticari ham petrol stoklarındaki düşüş, ülkede talebin yüksek olduğu algısını yaratarak fiyatların aşağı yönlü hareketini sınırlıyor.

ABD Enerji Bilgi İdaresi, ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 4 milyon 600 bin varil azalarak 466 milyon varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 2 milyon 464 bin varil azalacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stokları içinde yer almayan stratejik ham petrol stokları ise 1 milyon 600 bin varil azalarak 368 milyon varile geriledi.

Teknik olarak Brent petrolde 84,36-85,94 dolar aralığının direnç, 81,67-80,56 dolar aralığının dayanak olarak takip edilebileceği belirtiliyor.

seferihisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu