Haber

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Danimarka Dışişleri Bakanı ile Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar hakkında görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Danimarka’da devam eden Kuran-ı Kerim saldırılarına ilişkin Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen ile telefon görüşmesi yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre Fidan, Danimarkalı mevkidaşı Rasmussen ile telefonda görüştü.

Görüşmede Bakan Fidan, Danimarka’da devam eden ve ısrarla Kuran’a yönelik alçakça saldırıları kınadığını yineledi.

Avrupa’da İslamofobinin ürkütücü boyuta ulaştığını ve hatta salgın hale geldiğini vurgulayan Fidan, ifade özgürlüğü adı altında alçakça eylemlere izin verilmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bakan Fidan, Danimarka hükümetinin bu saldırıları önlemek için bir an önce harekete geçmesini beklediğini de kaydetti.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı ve Katı Taraf Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Camii önünde polisin koruması altında Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Danimarka’da İslamofobik ve aşırı milliyetçi bir grup, Nisan ayı itibarıyla Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a saldırmaya başlamıştı.

İslam aleyhine pankart açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan grup üyeleri, 21 Temmuz’da Irak, 24 Temmuz’da İran ve Irak, 25 Temmuz’da Mısır ve Türkiye büyükelçilikleri önünde Kuran okudu. Kopenhag. Kerem yandı.

Bu hareketlerin polis nezaretinde ve yetkililerden izin alındıktan sonra yapılmasına başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti.

Kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tür eylemleri şiddetle kınayan karar taslağı, 25 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu