Ekonomi

Endonezya Merkez Bankası rupiahtaki düşüş nedeniyle faiz indirimini 3. çeyreğe erteledi

Endonezya Merkez Bankası temel faiz oranı indirimini 2024 yılının üçüncü çeyreğine ertelemeye hazırlanırken, dördüncü çeyrekte daha fazla indirim yapılması bekleniyor. Bu değişim, ülkenin artan enflasyon ve ABD Merkez Bankası’nın yenilenen şahin duruşunun etkisiyle zayıflayan rupiah ile karşı karşıya olduğu bir dönemde gerçekleşiyor.

Kur istikrarına öncelik veren merkez bankası, Federal Rezerv yetkililerinin doları güçlendiren yorumlarının ardından geçtiğimiz Çarşamba günü rupiahın son dört yılın en düşük seviyesine ulaşmasına tepki veriyor.

Endonezya’da enflasyonun son yedi ayın zirvesine çıkarak merkez bankasının %1,5-%3,5 hedef aralığının üst sınırına yaklaşması, politika faizlerinin uzun bir süre daha yüksek kalması gerekebileceğine işaret ediyor.

Yakın zamanda 16 Nisan-22 Nisan tarihleri arasında yapılan bir ankete göre, 35 ekonomistin 29’u olmak üzere ekonomistlerin %80’inden fazlası Endonezya Merkez Bankası’nın 23-24 Nisan’daki toplantısında gösterge niteliğindeki yedi günlük ters repo faiz oranını %6,00’da tutmasını bekliyor. Yine de altı ekonomist çeyrek puanlık bir artış öngörüyor.

Medyan tahminler artık önümüzdeki çeyrekte çeyrek puanlık bir faiz indirimine işaret ediyor, bu da daha önce ikinci çeyrekte beklenen indirimden bir gecikme anlamına geliyor. Mart ayındaki %5,25’lik tahmine kıyasla daha muhafazakar bir tahminle Aralık ayı sonunda %5,50’ye bir indirim daha bekleniyor. Bu durum, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimine ilişkin revize edilen beklentilerle uyumlu olup, bu indirimin Eylül ayında gerçekleşmesi muhtemeldir.

Üçüncü çeyrek faiz oranı tahmininde bulunan ekonomistlerin yaklaşık üçte ikisi, yani 32 ekonomistten 21’i, faiz oranlarının %5,75 veya daha düşük olacağını öngörüyor. Yedi kişi faiz oranlarının %6.00’da kalacağını, dört kişi ise %6.25’e ulaşacağını öngörüyor. Barclays, yılsonu faiz oranını %6,25 olarak öngören tek kurumdur.

Ekonomistler arasında gözle görülür bir şahinleşme söz konusu olup, ankete katılan 26 ekonomistten 15’i dördüncü çeyrek tahminlerini Mart ayında yapılan anketten bu yana yükseltmiştir. 10’u tahminlerini korurken, sadece bir tanesi faiz oranı beklentisini düşürdü.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Endonezya’da enflasyonun bu yıl ortalama %2,9, 2025 yılında ise %3,0 olacağı tahmin ediliyor. Ekonomik büyümenin 2023’teki %5,05’ten hafif bir düşüşle 2024’te %5,0’te sabit kalması beklenirken, gelecek yıl %5,1’lik bir artış bekleniyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu