Haber

Ermenistan’da sınırların belirlenmesine ilişkin protestolar sürüyor

25 Nisan’dan bu yana devam eden protesto gösterileri nedeniyle bugün de Erivan-Gümrü yolunun kapatıldığı kaydedilirken, geçtiğimiz perşembe günü yüzlerce vatandaş, Tavuş vilayeti sınırındaki dört köyü Bakü’ye bağlayan Azerbaycan sınırının tek taraflı olarak belirlenmesini protesto etmek için Ermenistan vilayetlerinde ve başkentte cadde ve otoyolları kapatmıştı.

Protestocular, Bakü ile barış anlaşmasının sağlanmasına yönelik görüşmelerin bir parçası olarak, Ermenistan’ın 1990’larda ele geçirilen terk edilmiş dört köyün kontrolünü Azerbaycan’a geri verme planını engellemeye çalışıyor.

Azerbaycan ile sınırın belirlenmesini protesto eden Ermenistan vatandaşları gün içerisinde Ermenistan-İran otoyolunu da traktörlerle kapattı.

Daha önce Azerbaycan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin bir parçası olan bu dört köy, yeni anlaşma uyarınca Bakü’ye bağlanırken, Rusya’dan, Gürcistan üzerinden Ermenistan’a uzanan doğalgaz boru hattının yanı sıra Gürcistan ile devletlerarası otoyolun bir bölümü de Azerbaycan’ın kontrolüne geçebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu