Haber

Finlandiya, Helsinki’deki Rusya Büyükelçiliği’nde çalışan dokuz kişiyi sınır dışı etti

Finlandiya hükümeti, Helsinki’deki Rusya Büyükelçiliği’nde çalışan dokuz istihbarat görevlisini sınır dışı etme kararı aldı.

Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Bakanlar Kurulu’nun yeni gelişmeleri görüşmek üzere toplantıya geldiği belirtildi.

Rusya-Ukrayna savaşının ve Avrupa’daki mevcut güvenlik durumunun ele alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanı ve Dışişleri ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Bakanlar Komitesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve Avrupa’daki mevcut güvenlik durumunu da ele aldı. Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu, Kahovka Barajı’nın çökmesini insani ve çevresel bir felaket olarak kınıyor. aynı zamanda savaşın yeni bir şekilde geliştiği, sivillere ve çevreye geniş çapta zarar verdiği anlamına geliyor. Ayrıca Moskova’daki Finlandiya Büyükelçiliği’nde çalışan dokuz istihbarat personelinin sınır dışı edilmesi kararlaştırıldı. Eylemleri ‘Diplomatik Bağlara İlişkin Viyana Sözleşmesi’ni ihlal ediyor Dışişleri Bakanlığı, konuyu Rusya Büyükelçisine bildirecektir.”

Finlandiya Dışişleri Bakanlığı da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Finlandiya Dışişleri Bakanlığı bugün Rusya Maslahatgüzarı’nı arayarak Helsinki’deki Rusya Büyükelçiliği’nde çalışan ve istihbarat görevlisi olduğu tespit edilen 9 kişinin sınır dışı edildiğini bildirdi.” terimini kullandı.

nurdagihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu