Haber

Görme engelli ve yatalak seçmenlerin oy kullanması kolaylaştırılacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve 28’inci Dönem Genel Seçimlerinde ilk kez görme engelliler için oy kullanma şablonu hazırlayacak ve yatalaklar için seyyar sandıklara devam edilecek.

Milletvekili Seçimleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 6 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte görme engelli seçmenlerin “oy gizliliği” esasına göre oy kullanmasına imkan verildi.

Bu kapsamda YSK, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde görme engelli seçmenler için oy kullanma şablonunun kullanılmasına karar verdi.

Oy pusulalarının durumu belirlendikten ve baskı aşamasına gelindikten sonra, oy pusulasında mühür basılacak yerler dikkate alınarak mühür delikleri oluşturulacak.

Seçimlerde görme engelli seçmen, sandık kurul başkanı, bir yakını veya bir yakını yardımıyla mühür deliklerine gelecek şekilde hazırlanan şablon üzerine oy pusulasını yerleştirerek oy kullanabilecek. İstediği takdirde hazır bulunan seçmenlerin

Seçimler için toplam 814 bin 120 görme engelli oy kullanma şablonu oluşturulacak ve bu şablonlar YSK tarafından yurt içi ve yurt dışındaki sandık merkezlerine gönderilecek.

Mobil sandıklarda en fazla 25 kişi oy kullanabiliyor.

İlk kez 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde uygulanan “mobil sandık” uygulaması, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde üçüncü kez uygulanacak.

Seçim takvimi kapsamında daha önce ilçe seçim kurullarına başvurusu alınan yatalaklardan “engelli veya hastalık nedeniyle yatağa bağlı” ibaresi bulunan sağlık raporlarını ibraz etmeleri istenecek.

Mobil sandık uygulaması sadece il ve ilçe merkezlerinde yapılabilecek olup, mobil sandıkta en fazla 25 seçmen oy kullanabilecektir.

17 Nisan prestijiyle birlikte ilçe seçim kurulları gezici sandıkların oluşturulması, yatalak seçmenlerin gezici sandıklara işlenmesi ve bağlı olacakları sandık kurulunun belirlenmesi konularında çalışmalara başlayacak.

haber-pozanti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu