Haber

Hera ve Eşkıya Palandöken’de Arama Kurtarma Köpekleri Olarak Görev Yapıyor

Hera ve Eşkıya Palandöken’in maskotları oldu

Aldıkları arama kurtarma eğitimleriyle kayak severlere güven veriyorlar.

ERZURUM – Hera ve Haydut, Palandöken Kayak Merkezi’nde gerçekleştirilecek arama kurtarma faaliyetinde değerlendirilmeyi bekliyor.

Hera isimli köpeğin barınaktan sahiplenilmesinin ardından aldığı eğitimle Palandöken Kayak Merkezi’nde arama kurtarma köpeği olarak çalışmaya başladı. Bandit isimli köpek de onun izinden gidiyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Ejder3200 AŞ’ye bağlı Palandöken Kayak Merkezi’nde görev yapan arama kurtarma ekipleri tarafından sahiplenilen Hera ve Haydut, çığ ve kayıplara karşı devriye çalışmalarına da katılıyor.

Bursa’da özel bir eğitim merkezinde sınavlara giren Hera, arama kurtarma eğitiminde başarılı oldu. Daha sonra Palandöken Kayak Merkezi’nde çığ ve kayıp arama konusunda uzmanlaşan Hera, arama kurtarma ekipleriyle devriye görevlerine katılıyor. Teleferik ve kar motosikletiyle dağın her noktasına giden Hera, kayak severlerin sevgisi ve ilgisiyle karşılaşıyor. Aynı şekilde Haydut’ta devam eden eğitimlerle birlikte Palandöken’in karlı zirvelerinde devriye gezmeye başlayacak.

Hera zeki ve hiperaktif bir köpektir

Palandöken Kayak Merkezi arama kurtarma saha şefi Furkan Bozkurt, sahiplenildiğinde arama kurtarma köpeği sayılmayan Hera’yı hiperaktif ve zeki olması nedeniyle Bursa’da eğittiklerini ve onu ekibe kattıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Saat 08.00’de pist açılışlarına gidiyoruz. Hera ve Haydur da bizimle geliyor. Köpeklerimiz gece kayağı yaptığımızda 19.30, yapmadığımız zamanlarda ise 16.30’da pistleri bizimle kapatıyor. Sabahları bizimle çalışmaya başlıyorlar. Normal arama kurtarma personeli. İkisinin de şu ana kadar arama kurtarma tecrübesi yok. Ama tatbikatlara katılıyorlar. Hera Bursa’da özel eğitim alıyorlar. “Eğitimini merkezde tamamladı. Orada da arama kurtarma faaliyetlerini başarıyla yürüttü. Haydut isimli köpeğimiz de bize hızla adapte olmaya başladı.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu