Teknoloji

Herkes İçin Oyun Zamanı! Engelli Oyuncular İçin Erişilebilir Video Oyunları Rehberi

Sınırları zorlayan teknolojileri ilk elden kullanan ve yaratıcı içerikleriyle herkese kapılarını açan oyun dünyasında engeller, artık engel olmaktan çıktı. Zira hem oyun geliştiriciler hem de teknoloji devleri, oyunları herkes için erişilebilir kılmak adına büyük adımlar atıyor. Engelli bireyler de dikkate alınıp özel olarak tasarlanan oyunlar ve kontrol cihazları, engelli bireylerin sevdikleri ve aileleriyle aynı oyun heyecanını yaşamalarına imkân tanıyor. Dilerseniz gelin, çeşitli engel gruplarına uygun yapıda olan oyunlara göz atalım ve güçlü laptop modelleri ile son derece keyifli şekilde deneyimlenebilecek yapımları sizlere anlatalım. Hazırsanız, başlıyoruz.

Görme Engelli Oyuncular İçin Video Oyunları

Cesur ve vizyoner oyun geliştiricilerinin tasarladıkları görme engellilerin de oynayabildikleri yapımlar, Windows 11 işletim sistemine entegre gelen ekran okuma özelliklerinin de etkin kullanılmasıyla rahatlıkla oynanabiliyor.

Slay the Spire – Official Launch Trailer

Slay the Spire

2025 yılında ikincisinin çıkmasını merakla beklediğimiz kart odaklı strateji oyunu Slay the Spire, ekran okuyucunun yardımıyla görme engelliler tarafından deneyimlenebiliyor. Oyunun Türkçe dil desteği sunması, yapımın tamamına hâkim olunabilmesini sağlıyor.

The Vale: Shadow of the Crown

Görme engeli olmayanlara “Gözlerinizi Kapatın, Bir Savaşçı Olun.” sloganıyla seslenen ve doğrudan doğruya görme engelliler için tasarlanan The Vale, dramatik bir aksiyon rol yapma oyunu olarak listemize giriyor. Ses konumlanmasını başarılı şekilde kullanan oyunun, stereo ses sahnesi iyi olan stüdyo hoparlörlerle ya da kulaklıkla oynanması öneriliyor. Yapımın, en iyi ses tasarımı alanında pek çok ödül olduğunu belirtelim.

A Blind Legend

Yapısı itibarıyla The Vale oyununa da ilham kaynağı olan A Blind Legend, oyuncuların yine sesleri takip ederek türlü çeşitli maceralar yaşadıkları bir yapım olarak listemize dâhil oluyor. Kulakların, gözlerin yerini aldığı ilk görüntüsüz aksiyon macera oyunu şeklinde tanımlanan ve kulaklıkla oynamanın zorunlu olduğu yapım, görme engelli şövalye Edward Blake’in yaşadıklarını ele alıyor ve ona, kızı Louise rehberlik ediyor.

İşitme Engelli Oyuncular İçin Video Oyunları

Video oyunlarını, engellerle karşılaşmadan sahip oldukları laptop ile tecrübe etmek isteyen işitme engelli oyun tutkunları, yapımlardaki görsel ipuçları ve kapsamlı alt yazı seçeneklerinden yararlanıyorlar. Böylesi oyunlarda, oyun içi diyaloglar ve sesli bilgiler, görsel yolla oyunculara aktarılmış oluyor. Bunun yanında sesin önemli rol oynadığı anlarda görsel uyarılar ekranda beliriyor. Listemize aldığımız oyunlardan biri, şimdilik PC’ye çıkmamış olsa da kendisinin yakın dönemde PC’yi ziyaret edeceğini öngörüyoruz.

Fortnite Battle Royale Chapter 5 Season 2 – Myths & Mortals | Launch Trailer

Fortnite

Milyonlarca oyuncuyu peşinden sürükleyen, her yeni oyun içi yeniliğiyle gündeme gelen Fortnite, engelli oyuncuların da favori yapımları arasında yer alıyor. Oyun, özellikle işitme engelli oyuncuların beğenisini, ses görselleştirme olanakları ve alt yazı özelleştirme imkânlarıyla kazanıyor. Artık cross platform özelliğine kavuşan ve güncel akıllı telefonlarla da oynanabilen Fortnite, PC tarafında sistem gereksinimleriyle oyuncuları terletebiliyor.

Ancestors: The Humankind Odyssey

Evrimin nasıl işlediğini olabilecek en yaratıcı şekilde ele alan ve çıktığı yıla damgasını vuran Ancestors: The Humankind Odyssey, işitme engelli oyuncular için harika alt yazı seçenekleri ve oyun içi seslerin görselleştirilmesi özellikleriyle geliyor.

The Last of Us Part II

Listemizdeki PC dışı tek oyun The Last of Us Part II, işitme engelli oyuncular için geniş bir alt yazı ve görsel ipucu seçeneği sunuyor. Oyuncular, karakterlerin konuşmalarını alt yazılarla takip edip önemli oyun seslerini görsel uyarılarla algılayabiliyorlar. Ayrıca, mekândaki seslerin yönlerini gösteren bir radar özelliği de bulunuyor. Yapımın, The AbleGamers’ın düzenlediği Video Game Accessibility Awards: Second Channel töreninde iki ayrı erişilebilirlik ödülü aldığını anımsatalım.

Fiziksel Engelli Oyuncular İçin Video Oyunları

İçindeki “canavar” gibi oyuncuya kulak veren fiziksel engelli oyuncular için oyun oynamak uzun süredir imkânsız değil; gerek özel gamepad çözümleri gerekse Xbox Uyarlanabilir Kontrolcü gibi araçlar ya da bilgisayara takılabilen pedal sistemleri, oyun seanslarının, aksesuar desteğiyle eğlenceli ve verimli geçmesini mümkün kılıyor.

CIVILIZATION VI Launch Trailer

Civilization VI

Engelli oyuncularla yakın temas hâlinde olan çok değerli bir geliştirici ekibi Firaxis Games’in ellerinden çıkan Civilization VI, en iyi laptop modelleriyle oynanabilecek en iyi sıra tabanlı stratejiler içinde bulunuyor. Menü ve özelleştirilebilir kontrolcü olanakları, fiziksel engelli oyuncuların da bu oyundan keyif alabilmelerini sağlıyor.

Gears 5

Serinin önceki üyeleri gibi oyuncuları, adrenalin dolu bir maceraya davet eden ve oyuncuda, yapımı bitirdikten sonra tekrar oynayıp bitirme isteği uyandıran Gears 5, çok esnek erişilebilirlik seçenekleri sunuyor. Xbox Uyarlanabilir Kontrolcü desteği de bulunan yapımın çıktığı yıl, erişilebilirlik olanaklarıyla alkış aldığını anımsatmak gerekiyor.

Stardew Valley

Geliştirilme hikâyesi, oyun temalı kitaplara bile konu olan Stardew Valley, fiziksel engeli bulunan oyuncuların, kendilerini strese sokmadan, keyifli ve rahat şekilde oynayabilecekleri yapımlardan biri oluyor. En basit tanımlamasıyla çiftlik kurma ve yaşam simülasyonu olan Stardew Valley, çok basit kontrol şemalarını beraberinde getiriyor.

ALS ve Diğer Motor Becerileri Kısıtlı Oyuncular İçin Video Oyunları

İlerlemiş ALS nedeniyle vücudunun büyük kısmını kullanamayan, hatta yatalak olan oyun tutkunları, gözle takip sistemlerinden yardım alarak ilgilerini çeken oyunları deneyimleyebiliyorlar. Bunun nasıl mümkün olduğunu, “Yerli ve Millî Hawking” adlı YouTube kanalıyla tanınırlık kazanan, sonradan Türkiye’deki ana haber bültenlerine de konuk olan Gürkan Özcan yüz binlerce oyun meraklısına göstermişti. Zira kendisi de sıkı bir oyuncu olan Özcan, Knight Online gibi yapımlarla vakit geçirmiş, daha sonra farklı oyunlara yelken açmıştı. Listemizdeki oyunları, gözle takip sisteminin desteklediği yapımlar arasından seçtik ancak yazmadığımız daha onlarca oyun bulunuyor.

Microsoft Flight Simulator 40th Anniversary Edition – Available now

Microsoft Flight Simulator

Üç monitörlü, joystick’li ve daha nice aksesuarlı kurulumlardan sonra kulağa biraz tuhaf gelse de 2020 çıkışlı Microsoft Flight Simulator, gözle/başla takip sistemlerinde kusursuz şekilde oynanabiliyor.

Euro Truck Simulator 2

ALS ve motor becerileri kısıtlı oyuncuların, ülkeler arasında dolaşabilecekleri bir başka simülasyon oyunu ETS 2 oluyor. Güncel gözle takip sistemleriyle tam uyumlu yapıdaki oyun, özgürlüğün tadını dijital dünyada çıkarmak isteyenler için harika bir seçim. Her ne kadar ETS 2, güçlü bir bilgisayar olmadan oynanabilse de yapımın tadı, güçlü bir bilgisayar, çoklu monitör kurulumu ve iyi bir oyun kontrolcüyle çıkıyor.

Shadow of the Tomb Raider

Reboot edilen ve üçleme şeklinde tasarlanan yeni Tomb Raider serisinin son halkası olan Shadow of the Tomb Raider, gözle takip sistemiyle oynanabilen bir diğer yüksek prodüksiyonlu oyun.

Down Sendromlu Oyuncular İçin Video Oyunları

Bilişsel süreçleri destekleyecek şekilde tasarlanan Down sendromlu oyunculara yönelik video oyunları, genellikle basit ve anlaşılır oyun mekaniklerine, net görsel ve işitsel ipuçlarına ve kullanıcı dostu arayüzlere sahip oluyor. Down sendromlu bireyler için oyunlar, sosyal becerileri geliştirme, problem çözme yeteneklerini artırma ve hafıza gibi bilişsel fonksiyonları destekleme fırsatı sunuyor, bu bakımdan böylesi oyuncuların, video oyunlarıyla vakit geçirmeleri öneriliyor.

Forza Horizon 5 – Official Launch Trailer

Forza Horizon 5

Microsoft’un sevilen yarış oyunu serisinin son üyesi Forza Horizon 5, bu defa Meksika’da geçiyor ve görsel yönden oyuncuları mest ediyor. Oldukça geniş bir araç yelpazesi bulunan yapım, Down sendromlu oyuncular için çeşitli erişilebilirlik seçenekleri bulunuyor. Ayrıca oyun içi yardımcılar, yol gösterme ve ayarlanabilir zorluk seviyeleri gibi özellikler, farklı yetenek düzeylerindeki oyuncuların da keyifle yarışmasını sağlıyor. Yarışmak istemeyen oyuncular ise doğrudan doğruya serbest dolaşım modunda Meksika’nın muhteşem manzaralarını takip edebiliyorlar.

Herkes İçin Oyun Zamanı! Engelli Oyuncular İçin Erişilebilir Video Oyunları Rehberi

ABZÛ

Daha önce Flower ve Journey gibi başyapıtlarda imzası bulunan Thatgamecompany çalışanlarının kurduğu Giant Squid tarafından geliştirilen ABZÛ, aralarında Down sendromlu oyuncuların da olduğu herkesi, okyanusun derinliklerine davet ediyor. Rahatlatıcı yapıdaki keşif ve macera oyunu, su altı dünyası ve bu dünyanın sakinlerine dair ayrıntıları öğrenirken basit kontrolleri ve stres yaratmayan yapısı sayesinde ABZÛ’dan büyük keyif alıyorlar.

Slime Rancher

Epic Games Store tarafından ücretsiz olarak da sunulan Slime Rancher, oyuncuların uzak bir gezegendeki slime’ları toplayarak yetiştirdikleri, eğlenceli ve sıra dışı bir çiftlik yönetim oyunu olarak listemize giriyor. Down sendromlu oyuncuların da kolayca öğrenebilecekleri mekanikleri ve sezgisel arayüzü sayesinde beğeni kazanan yapımın, devam oyunu olduğunu da eklememiz gerekiyor.

Siz de engelleri bir engel olarak görmeyenlerdenseniz, bu ve benzeri nice oyun, sizinle buluşmayı bekliyor. Ancak tüm bu yapımları, bilgisayarınızın performans sorunlarıyla uğraşmadan deneyimlemek de sizin en doğal hakkınız. Türkiye’deki oyun tutkunlarının gönlünü, geliştirdiği laptop modelleriyle kazanan ve sosyal sorumluluk projeleriyle de adından söz ettiren Monster; Abra, Tulpar ve Semruk laptop çeşitleriyle sizin de harikulade bir oyun süreci yaşamanızı mümkün kılıyor. Eğer bilgisayarınızın performansından memnun değilseniz, Monster’ın sunduğu cazip laptop fiyatları üzerinden dilediğiniz modeli edinebilir, ufkunuzu genişletecek oyunlara hemen dalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu