Ekonomi

Li Ning spor giyim firmasını özel sektöre devretmeyi düşünüyor

Hong Kong borsasında işlem gören şirketler arasında giderek yaygınlaşan bir hareketle, ünlü Çinli jimnastikçi milyarder girişimci Li Ning, spor giyim şirketi Li Ning Co Ltd’yi özelleştirmeyi düşünüyor. Şirket Pazartesi günü itibariyle yaklaşık 6.8 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

2023 ara dönem raporuna göre şirkette %10’dan fazla hissesi bulunan Li’nin, satın alma için bir konsorsiyum oluşturmanın ilk aşamalarında olduğu bildiriliyor. TPG, PAG ve Hillhouse Investment gibi özel sermaye şirketlerine yatırımcı olarak katılma konusundaki ilgilerini ölçmek için başvuruldu.

Görüşmeler henüz ön aşamada ve anlaşmanın ayrıntıları henüz belirlenmedi. Hong Kong’da 2004 yılında ilk halka arzını gerçekleştiren Li Ning Co, bugüne kadar bu tür konular hakkında bilgilendirilmediğini kamuoyuna açıklamıştır.

Bu potansiyel işlemin arka planında, geçtiğimiz yıl önemli düşüşler yaşayan Hong Kong ve Çin Anakarası hisse senedi piyasaları için zorlu bir dönem yer alıyor. Hang Seng endeksi 2023 yılında %14 oranında düşerken, CSI 300 endeksi daha geniş ekonomik ve jeopolitik endişeleri yansıtarak %11 oranında düştü.

Kaynaklar, Li’nin şirketinin Hong Kong piyasasında değerinin altında olduğuna inandığını ve herhangi bir satın alma işleminde mevcut hisse fiyatının üzerinde önemli bir prim aradığını öne sürüyor. Bununla birlikte, şirketin Çin’de yeniden listelenmesi için acil bir plan yok.

Li Ning Co, %25’lik bir düşüş yaşayan ana rakibi Anta Sports’un aksine, Salı günü itibariyle %68’lik bir düşüşle geçtiğimiz yıl Hong Kong borsasında en kötü performans gösteren mavi çipli hisse senedi oldu. Bu performans, Li Ning Co’nun Aralık ayında Hong Kong’da 2,21 milyar HK$ karşılığında bir ticari ve perakende mülk satın alma niyetini açıklamasına ve şirket tarihinde bir ilk olarak önümüzdeki altı ay içinde 3 milyar HK$’a varan bir hisse geri alım programı planlamasına rağmen gerçekleşti.

Spordaki olağanüstü başarıları nedeniyle Çin’in “jimnastik prensi” olarak bilinen Li Ning, 1988 yılında jimnastikten emekli olduktan sonra şirketi kurdu. Şirketin yönetim kurulu, mevcut hisse fiyatının şirketin gerçek içsel değerini yansıtmadığına inandığını ifade etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu