Haber

Muş Ovasında Tahıl Hasadı Başladı

Muş Valisi İlker Gündüzöz, Muş Ovası’nın suyla buluştuğunda daha verimli hale geleceğini belirterek, “Türkiye’den sonra Avrupa’yı besleyen çok önemli ürün çeşitliliğine ve verimliliğe sahip Muş Ovası’nı göreceğiz” dedi.

Muş Ovası’nda 1 milyon 800 bin dekarlık alana ekilen tahılın hasadı törenle başladı. Muş Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi’nde “Muş Ovasında Altın Başakların Hasadına İnsanlar Gülüyor” sloganıyla hasat töreni düzenlendi. Törende konuşan Muş Valisi İlker Gündüzöz, Muş Ovası’nın suyla buluştuğunda daha verimli olacağını belirterek, “Hükümet, Türkiye’de tarım ve hayvancılığın gelişmesi için önemli faaliyetlerde bulunuyor. bunun ilk adımı.Arazi toplulaştırması ile daha nitelikli alanlar elde ediyoruz.Böylece tarımsal verimlilik artıyor.Arazi toplulaştırmasında önemli bir noktaya geldik.Özellikle Muş Ovası suyla buluştuğunda daha verimli hale gelecek.Birincisi 3 milyon TL’lik kısmı ihale edildi. Yakında Muş Ovası’nda sulama faaliyetlerine başlanacak. Bu, verimi, verimi ve verimi artıracak bir konu. Bu da çiftçimizin zengin olacağı anlamına geliyor. Çiftçilerimiz zengin olduğunda diğer segmentlerimize de olumlu yansıyacaktır. Devletimize bize bu imkanları verdiği için teşekkür ediyoruz. Bu yıl bolluk ve bereket yılı oldu. Her yıl bolluk ve bereketle geçer inşallah. Türkiye’den sonra Avrupa’yı besleyen çok önemli” dedi. söz konusu.

“Bu yıl buğdayda yüzde 100 artış bekliyoruz”

Yağışların iyi gitmesi nedeniyle buğdayda yüksek verim beklediklerini belirten İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, “2022 yılı verilerine göre 1 milyon 250 dekar alandan 345 bin ton buğday elde edildi. Buğdayda bölgede birinci sıradayız.Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzün geliştirdiği proje çerçevesinde çiftçilerimize tohumluk bağışı yapıldı.1 milyon 400 bin dekar araziye buğday, arpa ekildi. Bu yıl 1 milyon 800 bin tarlaya tahıl ekildi. Bu yıl buğdayda yüzde 100 artış bekliyoruz. Çiftçimiz 700 bin ton buğday, 157 bin ton arpa bekliyor. Muş’ta toplamda 875 bin ton tahıl bekliyoruz. Bu verimli yıl Muş’umuza ve üreticilerimize hayırlı olsun.”

Hasat döneminin hayırlı olmasını dileyen Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Genel Koordinatörü Burhan Çam, bu yıl yüksek verim beklediklerini belirtti.

Konuşmaların ardından hazırlıklarını tamamlayan 11 biçerdöver ile ilk buğday hasadı yapıldı.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alican, İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Mehmet Ali Bayar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, Yıldız Alparslan Tarım İşletmesi Müdürü Hanifi Yağmur, amir ve çiftçiler katıldı. – MUŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu