Ekonomi

New York Fed Başkanı Williams’tan umutlandıran faiz yorumu

Investing.com – New York Fed Başkanı John Williams, ABD Merkez Bankasının faiz politikasına dair görüşlerini paylaştı.

Milyarder yatırımcılar neye yatırım yapıyor? Yanıtı InvestingPro’da! Şimdi INVTROZEL1A kodunu kullanın, %20’ye varan indirimle kayıt olun.

Kodu nasıl kullanacağınızdan emin değil misiniz? Adım adım gösterdiğimiz videoyu izleyebilirsiniz.

Sorularınız için destek birimimize buradan ulaşın.

John Williams, Fed’in henüz zamanı belirlenmemiş olsa da bir noktada faiz oranı hedefini düşüreceğine inandığını söyledi. Faiz indiriminin eninde sonunda yapılacağını söyleyen Williams, şimdilik yürütülen para politikasının çok iyi bir konumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Fed’in politika faizini ne zaman indirebileceğine dair bir tarih öngörüsünde bulunmaktan kaçınan New York Fed Başkanı, ekonominin genel olarak daha yavaş bir büyüme
oranına geçişle birlikte daha iyi bir dengeye geri döndüğünü düşünüyor. Buna göre Williams, geçen yıl hızlı büyüyen ABD GSYİH’nin 2024 yılında %2 ila %2,5 bandında artmasını bekliyor.

John Williams, Fed’in bilanço küçültme çabasına da değinirken bu çalışmaların iyi şekilde yürütüldüğünü ve piyasaları sarsmadığını dile getirdi. Enflasyon konusuna değinmeyen New York Fed Başkanı, özellikle geçen hafta istihdam verilerinin ardından faiz artırım ihtimalini değerlendiren Fed Yönetim Kurulu Üyesi Bowman’a kıyasla daha ılımlı bir söylemde bulundu.

Richmond Fed Başkanı Barkin, ABD enflasyonuna odaklandı

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ekonominin arz tarafındaki iyileşmelerle birlikte ABD’de fiyat baskısının azaldığını söylerken enflasyon hedefine ulaşmak için talebi kısıcı önlemlerin alınması gerektiğini savundu.

Barkin, ayrıca Temmuz ayından bu yana faiz aralığının %5,25 ile %5,5’te tutulmasını faydalı olarak gördüğünü ve bu süreçte ekonominin aşırı ısınmadığını söyledi. Bunun yanında Richmond Fed Başkanı, Fed’in karşı karşıya kaldığı risklerin başında enflasyonun beklenenden daha zor dizginlenmesini gördüğünü dile getirdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu