Ekonomi

Petrol fiyatları ABD stoklarındaki artış ve talep endişeleriyle düştü

Perşembe günü Asya’daki erken işlemlerde petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarındaki beklenmedik artışların dünyanın önde gelen petrol tüketicisinin talebinde potansiyel bir yavaşlamaya ilişkin endişeleri tetiklemesiyle düşüş yaşadı. Brent ham petrol vadeli işlemleri 30 sent ya da %0,4 düşüşle varil başına 84,17 dolara inerken, ABD Batı Teksas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri 32 sent ya da %0,4 düşüşle varil başına 80,58 dolara geriledi. Fiyatlardaki bu düşüş, piyasaların önceki günü hafif bir yükselişle kapatmasına rağmen gerçekleşti.

NLI Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli ekonomist olan Tsuyoshi Ueno, talebin azalması korkusu nedeniyle artan ABD ham petrol ve benzin stoklarının piyasa üzerindeki ağırlığına dikkat çekerken, ABD stoklarındaki beklenmedik artış piyasada endişeye yol açtı. Bununla birlikte, Orta Doğu’da tırmanan gerilimin tedarik zincirlerini aksatabileceği endişelerinin fiyatlar üzerindeki aşağı yönlü baskıyı bir nebze hafifletmesiyle birlikte piyasanın bir “çekişme” durumunda olduğunun da altını çizdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) geçen hafta ülkenin ham petrol stoklarında sürpriz bir şekilde 3,6 milyon varillik bir artış bildirerek 2,9 milyon varillik bir azalma bekleyen analistlerin beklentilerini boşa çıkardı. Ayrıca, ABD benzin stokları da 1 milyon varillik azalma beklentisine karşılık 2,7 milyon varil arttı.

Rapor ayrıca, talebin bir ölçütü olan motor benzini için arz edilen üründe de bir düşüş olduğunu ve geçen hafta günde yaklaşık 417.000 varil düşerek günde 8,97 milyon varile ulaştığını gösterdi. Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, dört haftalık ortalama talep yaklaşık %2 oranında azalmıştır.

Bu arada Orta Doğu’da gerilim artıyor ve son haftalarda İsrail ile Lübnan Hizbullah’ı arasında artan düşmanlıklar görülüyor. Artan gerginlik, İsrail ve Hizbullah’ın dahil olduğu ve önemli bir petrol üreticisi ülke olan İran da dahil olmak üzere diğer bölgesel aktörleri de içine çekebilecek geniş çaplı bir çatışma olasılığına ilişkin alarmları artırdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Lübnan’a destek vermek amacıyla dayanışma mesajı verdi ve bölge ülkelerine destek çağrısında bulundu. Gazze’de ise İsrail güçleri Çarşamba günü kapsamlı saldırılar düzenledi ve bölge sakinleri Filistin topraklarının güney kesiminde yer alan Refah’ta gece boyunca yoğun çatışmalar yaşandığını bildirdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu