Ekonomi

Piyasa, seçim öncesi son TCMB toplantısında bir hareket beklemiyor.

Piyasa katılımcıları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi son toplantısında politika faizini sabit tutacaklarını tahmin ettiler.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından düzenlenen ankete katılan 17 kurumun beklentisi, 27 Nisan’daki toplantısında politika faizinin yüzde 8,5’te sabit kalması yönündeydi.

Bu araştırma döneminde sadece 10 kurum 2023 yıl sonu tahminlerini bildirdi; Maksimum beklenti yüzde 39, minimum beklenti ise yüzde 6,5 oldu. Ortanca beklenti yüzde 27,6 oldu.

Mart ayı anketinde 2023 sonu için medyan beklenti yüzde 24,5 oldu.

Erdoğan ilgi açıklamalarına devam etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TCMB toplantısı öncesi faiz oranlarına ilişkin mesajlarına devam etti.

Erdoğan, iktidarda olduğu sürece faiz oranlarının düşeceğini söyledi. Cuma günü Gaziosmanpaşa Meydanı’nda düzenlenen Kentsel Dönüşüm Projeleri Anahtar Teslim ve Temel Atma Töreni’nde konuşan Erdoğan, “Faizler Amerika’da yükselebilir, Avrupa’da yükselebilir ama Türkiye’de faizler düşecek ve faizle birlikte enflasyon da düşecek. ”

“Enflasyon sorununu bu yıl sonuna kadar kontrol altına alacağız ve önümüzdeki yıl tamamen çözmüş olacağız” diyen Erdoğan, “Bunlar faizcidir. Bunlar enflasyonist ekonominin liderleridir. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu