Haber

Son Dakika: Gülşen ile ilgili karar açıklandı

FLAŞ HABER:İstanbul Ataşehir’de 30 Nisan 2022’de verdiği konserde İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik konuşmaları nedeniyle yargılanan ünlü müzisyen Gülşen Çolakoğlu hakkında karar açıklandı.

OLAYIN TARİHİ

Gülşen Çolakoğlu, 30 Nisan 2022’de Ataşehir’de verdiği bir konserde “Daha önce imam hatip okumuş, sapıklığı oradan geliyor” şeklinde açıklama yaptı. Bunun üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, şarkıcı Gülşen Çolakoğlu hakkında İmam Hatip Lisesi öğrencilerine yönelik sözleri nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan 24 Ağustos 2022 gecesi re’sen soruşturma başlattı. . 25 Ağustos’ta polis tarafından gözaltına alınan müzisyen, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklandı.

İTİRAZIN SONUCU İHRAÇ EDİLMİŞTİR

Avukatlarının üst mahkemeye yaptığı itiraz sonucunda Gülşen Çolakoğlu’nun 29 Ağustos’ta tahliyesine ve evden çıkmaması şartıyla gözetim altına alınmasına karar verildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede 702 kurum ve kişi ‘şikayetçi’ olarak sıralandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Muharrir Emine Şenlikoğlu Özkan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Yürütme Kurulu Başkanı Saliha Okur Gümrükçüoğlu, KADEM, KADEM Vakfı, Gaziantep İmam Hatipliler Derneği Başkanı da şikayetçiler arasında yer aldı. İddianamede Gülşen Çolakoğlu hakkında ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

250 TİL GARANTİ İLE YABANCI YASAK KALDIRILDI

Mahkemenin iddianameyi kabul ettiği ve adli kontrolleri kaldırmadığı yönündeki itiraz üzerine Gülşen’in her hafta Perşembe günü yurt dışına çıkıp en yakın karakola imza atması da şart koşuldu. 21 Ekim 2022’de görülen ilk duruşmada İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi, Gülşen’in yurt dışına çıkış yasağının devam etmesine ancak imza şartının kaldırılmasına karar verdi. Yine avukatlarının yaptığı itiraz üzerine bu kez İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla Gülşen’in yurt dışına çıkış yasağı, 250 bin TL teminat tedbirinin yatırılmasının ardından kaldırıldı.

arhavihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu