Haber

Tekirdağ Sağlık Müdürlüğü’nden ‘sahte doktor’ açıklaması: Hastanede görevli gibi çalışmadı

TEKİRDAĞ Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ndeki ‘sahte doktor’ olayıyla ilgili tutuklanan Ayşem Özkiraz’ın misyonlu üzere çalışmadığını, hasta muayene etmediğini ve doktorun vazifesi olan hiçbir tıbbi teşebbüste bulunmadığını açıkladı.

Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde kendisini ‘pratisyen hekim’ olarak tanıtan ve diğer doktorların şüphelenip, şikayette bulunmasıyla gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ayşem Özkiraz ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada Özkiraz’ın, Çerkezköy Devlet Hastanesi’nde görevli gibi çalışmadığı belirtilerek, “Hasta muayene etmemiş, reçete yazmamış, tabibin vazifesi olan hiçbir tıbbi teşebbüste bulunmamıştır. Kendisine, kurumun bir çalışanı olduğu varsayılarak muamele edilmemiştir. Ama uydurma hekim Ayşem Özkiraz, hastanenin idealist ve genç bir uzman tabibini, kendisiyle meslektaş olduğuna; ona gösterdiği, uydurma oldukları ise daha sonra anlaşılan evraklarla inandırmış; fakülte birinciliği, Tıpta Uzmanlık İmtihanı puanı üzere kelamda başarılarıyla etkilemeyi başarabilmiştir. Uzmanlık için Çocuk Cerrahisi kolunu tercih etmeyi düşündüğünü söyleyen Ayşem Özkiraz, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne bu şekilde gidip gelmeye başlamış, görüştüğü hekim tarafından kendisine, mesleki bir iyi niyetle yardımcı olunması amacıyla, hastanede hekimliğin nasıl yapıldığını gözlemleme imkanı verilmiştir” denildi.

‘GÖREVLİNİN İTİMADINI SUİSTİMAL ETTİ’Polisin Ayşem Özkiraz’ın meskeninde yaptığı aramada; hekimlere has kıyafetler, uydurma fakülte kimlik kartları ve çeşitli tıp kitapları bulduğu belirtilen açıklamada, “Ayşem Özkiraz’ın uzakta yaşadığı ailesine, çevresine uzun süredir tıp öğrencisi, nihayet doktor olduğunu söylediği öğrenildi. Hastaneye ilk gelişinde, ona eşlik edip, kendisini takdim eden resmi görevlinin güvenini de suistimal ettiği açık görülüyor. Kendisini doktor olarak tanıtan genç kadının, uzun zamandır zihninde kurguladığı ve hayatını buna göre planladığı anlaşılan ‘doktor rolü’, hastanede kendisine herhangi bir görev verilmesi ve uygulamalarının değerlendirilmesi söz konusu olmadığı için bir süre devam etmiştir” denildi. ‘HASTANE ORTAMINI İZLEYEBİLME İMKANI VERİLDİ’Ayrıca Özkiraz hakkında, hekimlerin zamanla bazı teorik bilgilerden yoksun olduğunu fark etmesi üzerine tıp fakültesi mezunu olduğundan şüphe duyulduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:  “Yapılan araştırmalarda şahsın doktor olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin yalan olduğu ortaya çıkmıştır. Konu Çerkezköy Devlet Hastanesi Başhekimliği’ne ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’müze bildirilip, Cumhuriyet Savcılığı’na hata duyurusunda bulunulmuştur. Ayşem Özkiraz, yanında, kendisini kurumda çalışan doktor arkadaşımızla tanıştıran ve ilçede resmi misyonu olan bireyle birlikte, Çerkezköy Devlet Hastanesi’ne temmuz ayında gelmiştir. 17 Kasım’da yapılan kabahat duyurusu ve dün gerçekleşen tutuklama, olayda mühletin yayınlanan haberlerde yer aldığı üzere olmadığını göstermektedir. Bir yıl denen müddet yaklaşık 4 aydır. Asıl yanlış bilgiyse bu kişinin doktorluk yaptığıdır. Zanlı, bu 4 aylık mühlet içinde hiçbir surette hastanenin çalışanı olmamış, kendisine hekimlik süreçlerini hastane ortamında izleyebilme imkanı verilmiştir. Öteki pek çok mesleğin tersine, bir ‘sahte doktor’ vakasının daha fazla ilgi konusu olması; tıbbın uzun yıllar alan eğitimi ve mesleğin gerektirdiği büyük bilgidir. Olayı enteresan kılan bu tezattır. Çerkezköy Devlet Hastanesi’ndeki olayda, hayali hekimlik olan şahıs tabip rolünü, doktorluk yapmadan, seyirci olarak oynamıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu