Haber

Xi: Çin, Filipinler’le İlişkilerine Stratejik Yükseklikten Bakıyor

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Filipinler Devlet Lideri Ferdinand Romualdez Marcos ile Tayland’ın başkenti Bangkok’ta biraraya geldi, 17 Kasım 2022. (Fotoğraf: Ding Haitao/Xinhua)

BANGKOK, 18 Kasım (Xinhua) — Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Perşembe günü Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yaptığı açıklamayla Çin’in, Filipinler ile ilişkilerine her zaman stratejik bir yükseklikten baktığını söyledi.

Xi, söz konusu açıklamayı 29. Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu Ekonomi Liderleri Toplantısı sırasında Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Romualdez Marcos ile görüşmesinde yaptı.

Xi, Mayıs’ta gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde yeni devirde ikili alakaların geliştirilmesi konusunda bir dizi değerli uzlaşıya eriştiklerini ve işbirliğinin öncelikli dört alanı olarak tarım, altyapı, güç ve halklar ortası alışverişleri belirlediklerini hatırlattı.

İki tarafın, işbirliğinde vurgulanacak bahisler oluşturması ve işbirliğinin niteliğini haklarının yararına olacak biçimde artırması gerektiğini söyleyen Xi, Çin’in dostluk ve işbirliğini ileri götürmek, ulusal kalkınma ve yeniden canlanmaya kendini adamak ve Çin-Filipinler dostluğunda yeni bir sayfa açmak üzere Filipinler’le çalışacağını lisana getirdi.

Xi, Çin’in Filipinler’le sistemli bağlantısı müdafaaya ve korkularını uzlaşma yoluyla gidermeye hazır olduğunu vurgulayan Xi, iki tarafın, Nesil ve Yol İnisiyatifi ile Filipinler’in “Daha İyi, Daha Çok İnşa Et” programı arasındaki sinerjiyi derinleştirmesi, Davao-Samal Köprüsü projesinin başarılı olmasını sağlaması, “İki Ülke, İkiz Parklar” projesi konusunda işbirliği imkanlarını araması ve temiz enerji, eğitim ve halk sağlığı konularında işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Çin’in, Filipinler’den kaliteli ziraî ve yan eserler ithalatını artırmaya istekli olduğuna değinen Xi, iki tarafın halklar ortası ve kültürel alışverişleri artırmak ve Çin-Filipinler dostluğu için kamuoyu takviyesini pekiştirmek üzere daha somut adımlar atması gerektiğini lisana getirdi.

Xi, Güney Çin Denizi sorunu konusunda iki tarafın, dostça istişareye bağlı kalması ve farklılıkları ve ihtilafları hakikat formda yönetmesi gerektiğini söyledi.

Asya’nın gelişmekte olan iki ülkesi olan Çin ve Filipinler’in stratejik karşılıklı bağımlılığı müdafaası, barış, açıklık ve kapsayıcılığı desteklemesi ve bölgesel işbirliği yolunda ilerlemesi gerektiğini kaydeden Xi, iki ülkenin tek taraflılığı ve zorbalık hareketlerini reddetmek, hakkaniyet ve adaleti savunmak ve bölgede barış ve istikrarı korumak üzere birlikte çalışması gerektiğini vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Filipinler Devlet Lideri Ferdinand Romualdez Marcos ile Tayland’ın başkenti Bangkok’ta biraraya geldi, 17 Kasım 2022. (Fotoğraf: Zhai Jianlan/Xinhua)

Marcos ise Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi’nin muvaffakiyetini ve Xi’nin yeniden ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri seçilmesini yeniden kutladı ve bunun sadece Çin’in gelecekteki kalkınmasına değil, birebir vakitte bölge ve dünyaya daha fazla istikrar getirdiğini söyledi.

Filipinler ve Çin’in bin yıllık bir dostane ilişkiler tarihine sahip olduğunu ve geniş kapsamlı ikili işbirliğinin, diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana istikrarlı şekilde ilerleme gösterdiğini kaydeden Marcos, Çin’in dayanak ve yardımlarıyla Filipinler’in ulusal kalkınmasına önemli katkılarda bulunduğunu dile getirdi.

İki ülke arasındaki karşılıklı güvenin giderek artan şekilde güçlendiğini hatırlatan Marcos, Filipinler’in daha sağlam ve güçlü bir bağlantı kurma maksadıyla altyapı, güç, tarım ve halklar ortası alışverişler üzere alanlarda ve potansiyeli ortaya çıkarmak ve işbirliğini geliştirmek üzere Çin’le çalışmayı çok istediğini sözlerine ekledi.

Marcos, iki ülke arasındaki ilişkilerin, denizlerle ilgili sorunlar tarafından belirlenmemesi gerektiği, iki tarafın bu konudaki iletişimi daha da artırabileceği, Filipinler’in tek Çin siyasetine bağlılığını sürdüreceği, barış prensibini sürdüreceği, bağımsız dış siyasete bağlılığını sürdüreceği ve taraf tutmayacağı istikametindeki dengeli görüşlerini vurguladı.

Marcos, Filipinler’in Çin’le etkin istişarelerde bulunmaya ve deniz petrol ve doğalgaz kaynaklarının ortak aranmasını geliştirmek üzere yollar bulmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin heyetinden Ding Xuexiang, Wang Yi, He Lifeng ve öbür yetkililer de görüşmeye katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu