Ekonomi

Yapay zeka Gemini, seçim sorularını cevaplamayacak

HANDE BERKTAN

Üretken yapay zekaların, dünya genelinde seçimlerle ilgili, toplumu yanlış yönlendirebileceği endişesi artıyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Google’ın yapay zeka çalışmalarının son meyvesini Gemini küresel anlamda seçim olan bütün ülkelerde seçimle ilgili tüm sorulara verilecek cevaplara kısıtlı yanıtlar veriyor. Google, seçim olan bütün ülkelerde bu türden sorulara yapay zeka sohbet robotunu verilecek cevaplar konusunda kısıtladıklarını kabul etti.

Google’ın yapay zekâ destekli sohbet botu Gemini ile konuşurken ona seçimlerle ilgili sorular sorulduğunda çok basit ve konuyu kapatmaya yönelik cevaplar alınıyordu. Konuyla ilgili olarak Google, küresel anlamda seçim olan bütün ülkelerde bu türden sorulara verilecek cevapları kısıtladıklarını açıkladı.

Bu yıl yapılacak olan çok sayıda seçim olduğu biliniyor. Hindistan, ABD, Endonezya, Türkiye, Ukrayna, Güney Afrika, Pakistan gibi ülkelerde yapılacak olan seçimlerde, gezegen nüfusunun dörtte biri sandığa gidecek.

“Yapay zekanın toplumu yanlış yönlendirebileceği endişesi artıyor”

Google’ın kararı, üretken yapay zekânın bu süreçlerde oynayabileceği potansiyel rolün de bir göstergesi olarak görülüyor. Üretken yapay zekâlar, bu süreçte kötü niyetli kişiler tarafından silah haline getirilebilir. Öyle olmasa bile yapay zekâ, yanlış ya da hatalı bilgilerle insanları farklı şekillerde yönlendirebilir.

Özellik şu anda tüm dünyada etkin değil ancak çok kısa bir sürede tüm ülkelere yayılması bekleniyor. Gemini, partiler, politikacılar ile ilgili sorulara “Bu soruya nasıl yanıt vereceğimi hâlâ öğreniyorum. Bu arada Google Arama’yı deneyebilirsiniz” cevabını veriyor.

Ayrıca yapay zekâ, yazım yanlışı yaparak ya da sözcükleri bozarak da kandırılamıyor. Google bu türden bir kısıtlamaya gideceğini daha önce duyurmuştu. Gemini, geçtiğimiz ayda da tarihî figürleri kafasına göre değiştirdiği ve hemen her sorguya arka planda etnik kökenle ilgili komutlar eklediği için eleştirilmişti.

“Gemini, fotoğraf analizi yapıp, e-posta yazabiliyor”

Dijital asistanlarla sohbet robotlarını bir araya getiren yapay zeka sohber robotu Gemini, hem sesli hem yazılı sorulara yanıt verebilirken fotoğrafları da analiz edebiliyor ve e-posta yazabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu