Haber

Hamza Dağ, depremzedeleri ziyaret ederek İzmir’deki kentsel dönüşüm çalışmalarına vurgu yaptı

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hamza Dağ, 6 Şubat depreminde Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan ve evlerinin yıkılması nedeniyle İzmir’in Bayraklı ilçesine yerleşen Kahramanmaraş merkezli Karatün ailesini ziyaret etti.

Ziyaretin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Dağ, 30 Ekim 2020 ve 6 Şubat’ta İzmir’de yaşanan depremlerin ardından ilk andan itibaren vatandaşların yanında olduklarını belirtti.

Depreme dayanıklı ve güvenli şehirlerin inşası için çaba gösterilmesi gerektiğini belirten Dağ, “İzmir de onlardan biri. Yerinde yeni yaşam dediğimiz, yerinde dönüşümü sağlayacak, kente yaşam kalitesi kazandıracak bir süreçten geçmemiz gerekiyor. şehre nefes alın, güvenli konutlar inşa edin. İzmir 5 yıl daha kronik kronik hastalıklarla yaşayacak.” “Sorunları, özellikle de sağlam konutla ilgili kronik sorunları görmeden, yokmuş gibi davranarak zaman kaybedemeyiz.” dedi.

Dağ, 1 Nisan’dan sonra hükümet ve belediyenin kucaklaşmasıyla kentte kentsel dönüşüm çalışmalarına başlamaları gerektiğini vurgulayarak, “İzmirli vatandaşlarımıza sözümüz ve sözümüz, bugünkü anlam ve değerine uygun biçimde, İzmir’de yaşayan 4,5 milyon vatandaşımız güvenli evlerde yaşayana kadar bu şehirde nefes alana kadar bizim için durmak yok.” söz konusu.

İzmir’deki depremin ardından ağır hasarlı binaların dönüşüm çalışmalarının tamamlandığını belirten Dağ, orta hasarlı binalarda da çalışmaların sürdüğünü belirtti. Dağ, Emlak Konut’un kentte 900’e yakın yerde orta hasarlı konutlar için çalışma yaptığını belirterek, şöyle konuştu:

“Büyükşehir Belediyesi hibe alırsa bir formül ortaya koymak istiyoruz. Bunu Emlak Konut olsun, Büyükşehir Belediyesi olsun, Halkbank olsun, diğer kamu bankaları olsun üçlü formülle yapmak istiyoruz. Belediyenin katkısı olursa bu iş kolaylaşır” Bir yerden. Şu ana kadar bunu yaşayamadık. İnşallah.” “1 Nisan’dan sonra sağlayacağız. Büyükşehir Belediyesi de yükün bir kısmını üstlenecek. Sadece bir veya iki kurum değil, üç veya dört kurum sorumluluk alırsa bu daha hızlı olur.”

Dağ’ın ziyaretine AK Parti Bayraklı Belediye Başkanı adayı Bilal Kırkpınar da katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu