Ekonomi

Hükümetten emekli maaşlarına zam açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dün Ankara’da basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda açıklanan Orta Vadeli Programı değerlendirdi.

OVP’nin gerçekçi olduğu yönünde değerlendirmeler aldıklarını belirten Yılmaz, en önemli unsurun uygulanması olduğunu söyledi.

Politika ve reformların siyasi iradeyle hayata geçirileceğinin altını çizen Yılmaz, şöyle konuştu: “Büyümenin kompozisyonu değişti. Büyüme enflasyona katkı sağlayan bir çerçevede şekillendi.”söz konusu.

OVP’de sapma olup olmayacağına ilişkin konuşan Yılmaz, mevcut bilgilerle en gerçekçi iddialarda bulunduklarına inandıklarını söyledi.

“HUKUK VE İDARİ OLARAK İKİ PAKET ÇALIŞMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Yatırım Ortamı Eylem Planı’na da değinen Yılmaz, şunları söyledi: “Yasal ve idari olmak üzere iki paket düşünüyoruz. Eylem planının ilk paketini sonbaharda Meclis’e sunmayı planlıyoruz.‘ dedi.

Mali disiplinin en güçlü başarı olduğunun altını çizen Yılmaz, Orta Vadeli Programın mali disiplin anlayışıyla hazırlandığını kaydetti.

“KAMU TASARRUFU ARTACAK”

Kamu tasarruflarının artacağını belirten Yılmaz, bütçe açıklarının azalmasının toplam tasarrufları artırdığını söyledi.

Yılmaz, OVP’nin 4 temel amacı olduğunu söyledi. “İlk hedef depremin rehabilitasyonu ve risklerin azaltılması. Enflasyon tek haneye düşse bile büyüme ve istihdam devam edecek”söz konusu.

GÖREVLİLER VE EMEKLİLİKLER

Memur ve emekli maaşlarına da değinen Yılmaz, enflasyon farkının yansımasının memur maaşlarında görüleceğini, diğer emekliler için de bir dengeleme çalışması düşünebileceklerini vurguladı. Yılmaz, bu konudaki çalışmaları yılsonuna kadar sonuçlandırmayı beklediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu