Ekonomi

Piyasa Göstergesi En Son Büyük Düşüşten Önce Görülen Seviyeye Ulaştı: Evercore Raporu

Bu finansal göstergenin bu kadar yüksek bir seviyeye ulaştığı bir önceki örnekte, kısa bir süre sonra önemli bir ekonomik gerileme yaşanmıştı

Evercore ISI’daki piyasa analistleri, müşterilerine yakın zamanda yaptıkları bir bildirimde, önümüzdeki beş yıl için ABD konut fiyatlarında beklenen artışın 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını gözlemledi. Analistler, Federal Rezerv’in bu öngörüyü dikkate alıp almayacağını değerlendiriyor.

FHFA (Federal Konut Finansmanı Ajansı) endeksinin Mart ayında bir önceki aya göre +%0,1’lik mütevazı bir artış gösterdiğini, ancak geçen yılın aynı ayına göre +%6,7 oranında yükseldiğini gözlemlediler.

Aynı şekilde, ABD’deki konut fiyatlarının yaygın bir ölçütü olan Case-Shiller Endeksi de +%7.4’lük bir artış göstermiştir.

“Böyle bir artış tüketicilerin net değerini doğrudan arttırmakta ve daha yüksek tüketici güveni seviyelerine katkıda bulunmaktadır. Her iki faktör de tüketici harcamalarının artmasını destekliyor,” diye yazdı Evercore ISI analistleri. Firma, geçtiğimiz aydan bu yana düşüş eğiliminde olan mortgage faiz oranlarındaki gerilemenin konut inşa eden şirketler için faydalı olduğunu belirtti.

Evercore ISI ev inşaatçıları anketinin son zamanlarda iyileşme göstermesinin nedenlerinden biri de budur.

Ancak Evercore ISI analistleri, konut fiyat artışlarına ilişkin beş yıllık tahminin benzer bir zirvede olduğu son durumun, özellikle 2007 yılında, “Büyük Durgunluk” olarak bilinen şiddetli ekonomik gerilemenin sadece birkaç ay sonra başladığına dikkat çekti.

Bu makale AI teknolojisinin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu