Haber

Tülay Hatimoğulları: ‘Kürt sorunu demokratik yöntemlerle çözülmeli’

İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 32 aydır kendisinden haber alınamayan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun demokratik yollarla çözülmesi talebiyle Gemlik’te başlatılan ‘Özgürlük Yürüyüşü’ devam ediyor demektir. Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), MED Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Anadolu Kayıp Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile Asrın Hukuk Bürosu, Kürt Araştırmaları Derneği ve Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) öncülüğünde Ege ve Marmara bölgelerinde bir araya gelen Yakınları (ANYAKAYDER), Bugün Gemlik’e doğru hareket ettik.

‘Milletin iradesi burada’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre yüzlerce araç çeşitli noktalarda polis tarafından engellendi. Gemlik’e 20 kilometre uzaklıktaki Orhangazi yolunda aralarında HEDEP Eş Başkanı Tülay Hatimoğulları ve milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişi açıklama yaptı. Eşbaşkan Tülay Hatimoğulları, tecridin kaldırılması için Gemlik’e yürüdüklerine dikkat çekerek, “Devrimciler, demokratlar, yurtseverler günlerdir Türkiye’nin ve Kürdistan’ın her yerinde protesto gösterileri düzenliyorlar. Türkiye ve dünya kamuoyuna çağrılarda bulunuyorlar. “

Hatimoğulları, “Dün Amed’de, Çukurova’da, Serhat’ta, Türkiye’nin ve Kürdistan’ın her yerinde çeşitli eylem ve etkinlikler düzenledik. Dünden bu yana polis ve kolluk kuvvetleri aslında alarma geçmiş gibi her yerde bizi engellediler. Dün, Çok sayıda arkadaşımız gözaltına alındı. Bugün Ege’den, İzmir’den gelen arkadaşlarımız engellendi, gözaltına alındı. İstanbul’da da benzer engellemeler vardı. Şu anda Türkiye’nin her yerinden insanlar akın akın buraya gelmek istiyor. Ciddi sorunlarla karşı karşıyalar. Kolluk kuvvetlerinin baskı ve engellemeleri üzerine, “Bilinsin ki milletin iradesi buradadır. Türkiye ve Ortadoğu halkları, özellikle de Kürt halkı burada. Halk, ‘Kürt sorununun bir an önce barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmesi gerekiyor’ diyor.

‘KÜRT SORUNU ÇÖZÜLMEDİĞİ TAKDİRDE…’

“Kürt sorunu çözülmediği sürece Türkiye halkının demokratik bir ortamda yaşama şansı yoktur” diyen Hatimoğulları, şöyle devam etti: “Ortadoğu’daki savaşların ve çatışmaların son bulması için Kürt sorununun çözülmesi talep ediliyor. “Aynı şekilde Türkiye’deki Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmediği sürece, İmralı tecridi devam ettiği sürece ve Rojava’daki Kürt halkının bir statü ve haklara sahip olduğu” ifadelerine yer verildi. Sayın Öcalan’a ses verilmediği sürece çatışmaların, savaşların, bölücü politikaların kurbanı olacağız” dedi.

Hatimoğulları, “Bu sorunun barışçıl yollarla çözülmesinin formülü üzerinde çalışalım, İmralı tecridini kaldıralım. Sayın Öcalan’ın fiziki özgürlüğünü hep birlikte sağlayalım. Yürüyüşümüze buradan devam edeceğiz. Türkiye’deki ve dünyadaki tüm demokrasi güçlerine, hak, hukuk ve adalet arayan kurumlara çağrımızdır; Bu sorunun çözümüne hep birlikte katkıda bulunalım. Tüm Türkiye ve Kürdistan halkına duyurumuzdur; “Yürüyüşümüz devam edecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

ilgin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu