Haber

Türkiye’nin yeni NATO Genel Sekreterliği için hangi ülkeyi destekleyeceğini belli oldu

Türk yetkililerden alınan bilgiye göre, Türkiye, yeni NATO Genel Sekreterlik görevi için Rutte’yi destekleyeceğini açıkladı.

Rutte’nin geçen hafta NATO Genel Sekreterliği için destek talep etmek üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la İstanbul’da görüşmesinin ardından Türkiye, NATO üyelerine bugün Rutte’yi destekleyeceğini aktardı.

‘Türkiye’nin liderliğine ihtiyaç duyuyoruz’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret eden Hollanda Başbakanı Rutte ile Vahdettin Köşkü’nde baş başa görüşme gerçekleştirmişti.

Mark Rutte, düzenlenen ortak basın toplantısında, NATO’nun güney kanadının Türkiye’ye ve Türkiye’nin liderliğine ihtiyaç duyduğunu söylemişti.

Hollanda Başbakanı Rutte, “Türkiye belirleyici bir rol oynuyor. Bunu yaparken de Gazze’deki durumu çözmeye yönelik çabalar sarf ediyor. Aynı zamanda Ukrayna’daki bu korkunç savaşla ilgili de çabaları var. O bakımdan siz önemli bir rol oynamaktasınız.” ifadesini kullanmıştı.

Türkiye, Rutte’ye desteğini açıkça duyurmayan 4 ülkeden biriydi

Türkiye, Rutte’yi ziyaretine kadar açıktan desteklemeyen dört ülkeden biriydi. Rutte, bir başka rakip aday olan Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile yarışıyor.

Rutte’nin Romanya’nın yanı sıra Macaristan ve Slovakya’yı da ikna etmesi gerekiyor. Macaristan hükümetine liderlik eden Başbakan Viktor Orban, Rutte’nin adaylığına açıkça karşı çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etlik Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu